DOBRODRUŽSTVÍ SE ZVÍŘATY

přednáška pro 1. stupeň ZŠ

POPIS PROGRAMU

2020/2021

délka 45 minut

projekce v prostorách školy

poutavé seznámení se lvy, slony, lemury, papoušky ara, anakondou, jaguárem, žraloky a podmořským světem korálových útesů

Přednášku „Dobrodružství se zvířaty“ jsme vytvořili speciálně pro první stupně základních škol. Během 45-ti minutové prezentace pestrých fotografií a video sekvencí se žáčci podívají do Afriky, Asie a Jižní Ameriky, kde se seznámí s nejrůznějšími exotickými zvířaty, jejichž hlavním životním prostorem je vzduch, země, ale i voda. Děti se dozví zajímavosti například o papoušcích ara, tukanech, jaguárech, lvech, lemurech kata, žralocích velrybích nebo mořských želvách a mnoha dalších zvířatech.  Podívají se také do africké školy a budou mít šanci porovnat rozdíly s jejich třídou. Tato přednáška poutavým způsobem seznamuje žáčky s faunou našeho světa a vede je k úctě k přírodě a nutnosti její ochrany. Děti mají možnost téměř na vlastní kůži zažít dobrodružství při setkání se zvířaty v jejich přirozeném prostředí, podívat se do odlišných končin a poznat svět za hranicemi naší České republiky.

MADAGASKARSÝ KRÁL LEMURU KATA

Madagaskar je jediným místem na světě, které obývají lemuři.

První zastávkou na společné cestě za dobrodružstvím bude ostrov Madagaskar, který děti možná znají z oblíbené animované pohádky. Výraznou postavou v ní byl Král Jelimán, tedy lemur kata. Koho jiného bychom tedy v této laboratoři bohů, jak se Madagaskaru často přezdívá, měli poznat. Lemuři kata jsou velmi roztomilá, klidná a společenská zvířata, pro které je charakteristický pruhovaný ocas i každodenní slunění v oblíbené pozici, ve které si nahřívají nejen obličeje, ale i chundelatá bříška. Na Madagaskaru se podíváme i do tamější školy. Porovnáme, jak vypadá madagaskarská třída, s jakými pomůckami se zdejší děti učí a jak tráví volný čas.

DO AFRIKY NA SAFARI

Safari ve svahilštině znamená cesta.

Na Africkém kontinentu ještě chvíli zůstaneme. Být v Africe a nezažít pravé keňské safari prostě nelze. Navíc, když i zde žije král, a ne tak ledajaký, ale samotný král zvířat. Ano, řeč je o lvu pustinném. Povíme si o jeho životě ve smečce, důležité roli samic a jejich lovecké taktice. Na chvíli si zadovádíme i s hravými lvíčaty. V Keni se podíváme i pod nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro, na jejímž úpatí žijí početná stáda slonů. Tato klidná, vznešená a ohromná zvířata fascinují i samotné vědce svými emocemi nebo délkou, kdy samice nosí mláďata v břiše.

POD MOŘSKOU HLADINOU

Nádech…. potápíme se! Pod mořskou hladinou na nás čeká klaun očkatý, had vlnožil nebo mořská želva.

Pestrý život se ukrývá i pod mořskou hladinou. Společně s dětmi se zanoříme do vod u filipínského a kolumbijského pobřeží. Do našeho hledáčku se dostane nejeden zajímavý živočich. Například Klaun očkatý, který je dalším známým hrdinou animovaných pohádek. Víte ale, jak je možné, že této drobné rybce neublíží žahavá chapadla sasanky korálové, ve které přebývá? Mihne se kolem nás i mořský had vlnožil, jehož jed patří k nejsilnějším mezi hady. Plavat budeme i s královnou moří karetou obrovskou. Korálové zahrady jsou neuvěřitelně pestrým světem, ve kterém člověk zapomene na vše, co se děje na  souši.

SCHŮZKA SE ŽRALOKY

Setkán se žraloky je vždy velké dobrodružství plné adrenalinu.

Ten, co má mnoho hvězd. Víte, komu se takto přezdívá? Největšímu žraloku světa žraloku velrybímu. Jeho tělo skutečně zdobí bílé flíčky, které připomínají hvězdné nebe. Na Filipínách se tomuto druhu přezdívá butanding a v okolí ostrova Cebu je dokonce možné s těmito žraloky plavat ve volném moři. Žraloci velrybí jsou velmi přátelští a jejich přítomnost vzbuzuje obdiv a klid. U kolumbijských břehů se setkáme s pravým opakem „velrybáků“. Žralok kladivoun patří k pětici nejagresivnějších žraloků světa. Nicméně pokud člověk dodržuje veškerá pravidla, nebezpečí od žraloků mu nehrozí. Kladivouni udivují především svým vzhledem. A proč je příroda obdařila hlavou připomínající kladivo? Má to své důvody a pro žraloky především nesporné výhody. Nejen na tuto otázku v přednášce odpovíme.

LÉTAJÍCÍ KŘIKLOUNI

Kdo by nemiloval pestrobarevné papoušky ara! A jaké další poklady z ptačí říše  poletují nad našimi hlavami?

Víte, kde leží Pantanal? Jak se jmenuje největší oblast tropického deštného pralesa? Vy dospělí určitě nezaváháte s odpovědí. Na děti čeká na největším mokřadu světa i v Amazonii velké dobrodružství. V první části putování po jihoamerické Brazílii se prolétneme vzduchem nejen s krásnými papoušky ara, ale i s tukany. Pantanal je největším mokřadem, chcete-li bažinou světa. Je proto rozlehlý, plný vody, močálů, řek, potůčků. Ve zdejších vodách ale není radno se koupat, protože zde žijí dravé a masožravé piraně. Žije tu i největší vydra světa nebo mravenečník. Zvířata jsou na Pantanalu nejenom vidět, ale také slyšet. A chcete vědět, kdo je tady nejhlučnější?

VE STOPĚ JAGUÁRA

V přírodě mi je vždycky moc dobře. Její energie je pro mě doslova povznášející.

Králem Pantanalu je jaguár americký. Krásná kočkovitá šelma jejíž lesklou srst zdobí charakteristické skvrny. Jaguár je po lvovi a tygrovi největší kočkovitou šelmou světa. Má rád vodu a je skutečně dobrým plavcem. Žije samotářsky a jeho silnému skusu neunikne žádný zvířecí obyvatel Pantanalu. Jaguár žije nejen v Brazílii. Najdeme ho od Mexika přes velkou část Střední Ameriky, jižně do Paraguaye a severní Argentiny. Natočit a nafotit ho ale není žádná legrace, ale o tom se děti sami přesvědčí na vlastní oči.

KRÁLOVNA AMAZONIE

Královnou největšího tropického deštného lesa na světě je bezesporu anakonda velká.

Jedním z přírodních pokladů našeho světa je rozlehlé území Amazonie. V srdci nespoutané divočiny žije nepřeberné množství živočichů, z nichž mnohé druhy nebyly doposud vědci poznány. Amazonií protéká také největší řeka světa Amazonka jejíž paní je anakonda velká. Spatřit a nafotit nebo natočit jakékoliv zvíře žijící ve volné přírodě není lehké. Člověk se musí obrnit trpělivostí, často strávit nehybně v jedné pozici několik hodin a vyčkávat, kdo se kdy objeví. Vypátrat anakondu v samotném srdci džungle vyžaduje opravdu vytrvalost. Ale když je člověk uctivý a nevzdává se, veškeré úsilí se přemění v nádhernou odměnu. V našem případě jsou to chvíle strávené v přítomnosti jednoho z největších hadů naší planety.

Příroda je prostě krásná, inspirující, uklidňující. A pokud ji ctíme, respektujeme a chráníme, ukáže nám všechny své taje, předá nám své zázraky, odhalí duši a naplní nás svou energií a moudrostí. Přijměte proto naše pozvání a vypravte se s námi na dobrodružnou cestu za zvířaty. Těšíme se na Vás!  

 

S úctou

Adam LELEK
cestovatel, fotograf, zakladatel projektu PZ3000

ON-LINE PŘIHLÁŠKA

Neváhejte a přihlaste vaši školu co nejdříve. Vzhledem k oblíbenosti projektu bývají projekce obvykle vyprodané již několik týdnů před samotnou akcí.

Přednáška „Dobrodružství se zvířaty, je koncipovaná speciálně pro žáčky 1. stupně základních škol od 1. do 5. třídy. Svým obsahem vede děti k poznání unikátních a exotických zvířecích druhů, k uvědomění si nutnosti ochrany přírody a také k motivaci ke vzdělávání a sebe rozvoji. Po přednášce, pokud čas dovolí, je možné navázat besedou.

Máte nějaké další otázky? Kontaktujte nás.

491 423 839

planeta@planetazeme.cz

Po – Pá 7:00 – 15:30

    Vyplňte prosím všechny povinné položky označené (*)

    základní školagymnáziumstřední školaostatní
    Vyplněním a odesláním této přihlášky závazně přihlašujete žáky/studenty vaší školy do jednoho z programů, nebo do projektu PZ3000. Děkujeme za vaši přízeň a těšíme se na setkání s vámi na jedné z našich projekcí!