CHILE

země ledu a písku

Popis programu

2024/2025

délka 70 minut

denně 3 - 4 projekce

dech beroucí krajina, unikátní živočichové, barevná kultura, pouště, sopky, ledovce, Velikonoční ostrov...

V těchto dnech spolu s mými kolegy velmi usilovně pracujeme na přípravě dalšího programu, ve kterém se společně podíváme do krásné, nespoutané, drsné a velmi pestré země plné kontrastů. Věřím, že i tato společná cesta, která nás zavede do Chile, bude opět nevšední, zábavná, plná emocí a poznání. Jedna z mnohých chilských legend praví, že když byla Země stvořena, zbylo v Chile trochu ze všeho – vysoká pohoří, průzračná jezera, divoké řeky, obří ledovce a aktivní sopky,
k tomu zvířat a rostlin nepočítaně. Učiněný ráj.

SPLNĚNÉ PŘÁNÍ

Chile má tvar úzkého pásu, který je vklíněný mezi Tichomořským pobřežím a Andami.

Rozkládá se v několika podnebných pásmech, díky čemuž v této zemi najdeme pouště, deštné pralesy, monumentální hory, nádherná jezera, fjordy, přímořské oblasti, náhorní plošiny, ledovcové krajiny, aktivní sopky, gejzíry… K Chile také náleží tajemstvím opředený Velikonoční ostrov i část nehostinného antarktického území. Chile je neuvěřitelně pestré. Vyslyšeli jsme s mými kolegy prosby mnohých z vás a po dlouhé době vyrazili mimo tropické destinace, i když horko, moře a domorodci odění v suknicích z trávy nás neminuli ani zde. S kameramanem Richardem a zvukařem Michalem jsme si do svých batohů přibalili pletené čepice, teplé rukavice, péřové bundy a termosky na horký čaj. Jedním z našich chilských cílů se totiž staly nejen Ohňová Země, ale také Patagonie se svými monumentálními ledovci. Jakkoliv to zatím zní krásně, na této cestě jsme se střetli nejenom s krásnými scenériemi, divokými zvířaty a domorodci, ale také s cestovním šotkem, který nám celou výpravu ne jednou zkomplikoval. O nejrůznější zážitky, postřehy, dojmy, emoce, zajímavosti a detaily se s vámi samozřejmě v našem programu o Chile opět podělíme.

NESPOUTANÝ A DRSNÝ JIH

Nikde na Zemi není snad divočejší přírody než na jihu Chile v Patagonii.

Krajina je posetá rozlehlými pustinami, silnými lesy, mocnými skalisky, monumentálními ledovci, průzračnými jezery zrcadlící vysoké štíty hor. Žijí tu lachtani, kondoři, nandu, pumy, tučňáci a mnoho dalších vzácných zvířat. Všude, kam oko dohlédne se tají dech z krásy, kterou tu Matka Příroda vytvořila. Je to přesně to místo, které mě dojalo, ale zároveň neustále dokazovalo, jak mocná a silná příroda je a že život tady není zadarmo. Rozlehlými pustinami se tu a tam prohánějí kovbojové. Zdejší malá městečka jsou domovem necelých dvou milionů lidí převážně indiánského původu. Přírodní poklady Patagonie obdivoval už kdysi dávno Sir Francis Drake, Ferdinand Magalhãese nebo Charles Darwin. A já jsem šťastný, že vám tento kout budu moct ukázat. Jedním z našich cílů zde byl i výšlap na ledovec. Ne všude to ještě lze, těsně před našim příjezdem jeden takový pro jeho tání uzavřeli. Popojeli jsme s kluky o kousek dál, kde stabilita ledovce Grey Glacier ještě zajišťuje bezpečnost. Nasadili jsme proto na hlavy helmy, na nohy mačky, do rukou vzali cepíny a vyrazili na ledového krasavce. I tady jsem si splnil jeden z mnoha klukovských snů.

(* základní informace o Chile, podnebné pásy a jejich charakteristika, ledovce a jejich charakteristika, ekologické hledisko a tání ledovců, charakteristická fauna a flóra Patagonie, významní cestovatelé, národní park Torres del Paine, slavná cesta Carretera Austral, dobrodružství na cestě…)

ROZKVETLÁ POUŠŤ

Chile je zemí kontrastů a nebojím se říct, že i extrémů. Na samém jihu se tato země dotýká nejmrazivějších oblastí světa. Sever Chile je pravý opak.

Jeho nejteplejším velikánem je bezpochyby poušť Atacama, která je zároveň jedním z nejsušších míst na Zemi. Táhne se tisíc kilometrů podél Pacifiku od jižní hranice Peru po centrální oblast země. Čistá obloha a minimální světelné znečištění dělají z této pouště také jedinečné kino, ve kterém se večer, co večer rozehrává obdivuhodná hvězdná podívaná. Není divu, že se v této poušti nachází největší observatoř světa, která svou technologií odhaluje neuvěřitelná tajemství původu hvězd, planet a galaxií. Není náhoda, že si Chile vysloužilo přezdívku Oko do vesmíru. Nejen poušť a hvězdy jsou tím, co mě na Atacamu zlákalo. Tajemné geoglyfy, pouštní umělecká díla nebo třeba koupel v solných jezírcích je zajímavý zážitek, stejně jako pocit neklidné země pod nohama v jednom z největších gejzírových polí El Tatio. Nejen já, ale i mí dva společníci jsme mile překvapeni, kolik života jsme na poušti vlastně potkali. Hejno plameňáků nebo menší stádo lam jsou pro nás příjemným zpestřením v nehostinné krajině. A kde se na poušti vzaly vlastně lamy? Nejen to vám povím v průběhu programu. Poušť Atacama je také známá faktem, že tu nezaprší třeba i několik let. My měli to štěstí v neštěstí, že jsme takový pouštní déšť zažili.  Díky občasnému přísunu dešťové vody Atacama výjimečně
i rozkvétá. Je to zázračná poušť.

(* poušť Atacama, světelný smog, turistický ruch Chile, gejzírové pole, altiplano, charakteristika gejzíru, zajímavosti o plameňácích, lamách, pouštní flóra, solná jezírka, observatoře na poušti, pozorování hvězd, geoglyfy, taje a mýty spojené s pouští Atacama…)

RUCH METROPOLE, BARVY VALPARAÍSA I MĚSTA DUCHŮ

Na naší cestě jsme se zastavili v hlavním městě Santiago de Chile.

Toto město objímají z jedné strany mocné Andy a z té druhé už je to jen kousek k Tichému oceánu, přesně devadesát kilometrů. Zdejší street art nemá obdoby a s radostí jsme se podívali na starodávné umění místních bubeníků. Po celém městě si všímáme i velkoformátových maleb na zdejších budovách (mural). Santiago nám tak trochu připomíná galerii. K vidění jsou tu totiž mistrovská díla renomovaných lokálních i zahraničních umělců. Chile bují životem, místní pohodou a především barvami. Stále ale nesmím zapomínat na to, že jsem v Jižní Americe, kde člověk musí být pořád na pozoru. Nikdy si totiž nemůžu být jistý, zda ulice, do které jsem vstoupil, ctí zákon a pořádek. Na vlastní kůži jsme se o tom přesvědčili ve městě Valparaíso! Toto město je zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Prošli jsme zde bohémské uličky plné koloniálních staveb a maleb, projeli jsme se městskou lanovkou, na tržišti u přístavu nakrmili lachtany a ochutnali chilské sevige. Dokonce jsme tu byli svědky i jednoho unikátního závodu. Ptáte se, jak vypadají tzv. „města duchů“? Rádi vám je ukážeme, abyste je mohli zažít na vlastní kůži také.  Humberstone a Santa Laura jsou stará opuštěná důlní města, která v sobě skrývají mnohé příběhy. I sem kdysi putovala spousta lidí s vidinou úžasné práce, a především velkých zisků. Realita ale byla jiná. Těžba a vlastně jakákoliv práce v dolech je nesmírně náročná. Sláva těchto měst zašla s příchodem vědy, dnes už zde vládne písek, bodavé sluneční paprsky a vítr. Až z toho člověku běhá mráz po zádech.

(* poloha Chile na mapě světa, významná města, historie Chile, tradiční sport rodeo, zemědělství, těžba a průmysl, Santiago de Chile, charakteristika státní vlajky, památky UNESCO a jejich význam, města duchů, bezpečnost na cestách, tržnice, tradiční kuchyně, místní doprava…)

TAJEMNÉ SOCHY OSTROVA RAPA NUI

Navštěva Rapa Nui v sobě skrývá velký kus tajemství.

Rapa Nui je polynéský název Velikonočního ostrova, který svou polohou spadá sice do Polynésie, ale je spravován Chile. Od jihoamerické pevniny jej dělí 3600 km. Ostrov o Velikonoční neděli objevil roku 1722 Jacob Roggeveen. Moje cesta do Chile se bez návštěvy tohoto místa neobejde. Sochy Moai, pro které je ostrov proslulý, mě fascinují už od dětství. Jako kluk jsem hltal objasnění záhady Ing. Pavla Pavla, jak mohli obyvatelé ostrova gigantické sochy zvednout. A už se moc těším, až vám toto mystické místo představím.

(* poloha Rapa Nui, historie ostrova, domorodí obyvatelé, sochy Moai, výzkum Ing. Pavla Pavla o pohybu soch, cestovní ruch, tradice a kultura Rapa Nui, život na Rapa Nui, legendy, dobrodružství na cestě…)

HLAVA PLNÁ MYŠLENEK

Na cestu po Chile nemůžu stále zapomenout.

Hlavou mi po návratu z cesty proudí mnoho myšlenek, vzpomínek, a především další poznání. Přijměte mé srdečné pozvání na další cestu v rámci projektu Planeta Země 3000, která nás tentokrát zavede na společné putování po jihoamerickém Chile. Už se na to moc těším!

S úctou

Adam LELEK

fotograf, cestovatel, zakladatel projektu PZ3000

 

 

Text v závorce s hvězdičkou (*) značí výukové roviny programu a tematické celky.
Tvůrce a realizátor projektu si vyhrazuje právo na případné změny jednotlivých tematických celků programu.

ON-LINE PŘIHLÁŠKA

Neváhejte a přihlaste vaši školu co nejdříve. Vzhledem k oblíbenosti projektu bývají projekce obvykle vyprodané již několik týdnů před samotnou akcí.

Vzhledem k volbě témat napříč rámcovým vzdělávacím programem a multi předmětovému zaměření celého projektu jsou projekce vhodné pro žáky 1. – 9. tříd základních škol. Pro studenty gymnázií a ostatních středních škol navíc vždy připravujeme rozšířenou verzi projekce, která obsáhne učebně náročnější látku pro starší diváky.

Máte nějaké další otázky? Kontaktujte nás.

491 423 839

planeta@planetazeme.cz

Po – Pá 7:00 – 15:30

    Vyplňte prosím všechny povinné položky označené (*)

    základní školagymnáziumstřední školaostatní









    Prosím zaškrtněte jednu z možností(*):

    Přihlašuji školu na program CHILE - země ledu a písku (= jednorázová návštěva projekce)Přihlašuji školu do PROJEKTU (= vhodné pro školy, které nás chtějí navštěvovat pravidelně a již se nezdržovat každoročním vyplňováním přihlášky)

    Vyplněním a odesláním této přihlášky závazně přihlašujete žáky/studenty vaší školy do jednoho z programů, nebo do projektu PZ3000. Děkujeme za vaši přízeň a těšíme se na setkání s vámi na jedné z našich projekcí!