KOLUMBIE

ráj slasti a neřesti

POPIS PROGRAMU

březen 2019 - 2020

délka 70 minut

denně 3 - 4 projekce

příběhy ze znovuzrozené země, ponory do mořských hlubin, pěstování kávy, nelítostná historie...

V 16. pokračování projektu se vypravíme do temperamentní země ležící mezi dvěma oceány. V Kolumbii budeme projíždět mezi vrcholky majestátních And, poplavíme se za velrybami, ochutnáme výbornou kávu a mnohé delikatesy kolumbijské kuchyně. Čeká nás i duhová řeka, jaguáří lidé, města ztracených civilizací i barevné koloniální architektury. Zažijeme nejedno dobrodružství a povzbuzující poznání.

BOGOTÁ

Putování zemí magického realismu slibuje netradiční dobrodružství.

Projet a poznat některou z exotických zemí světa na motorce si přeju už hodně dlouho. Teď, když kličkuji dynamickým centrem Bogoty plným graffity, jsem čím dál tím víc nadšený, že se mi tohle přání splnilo v místě, které je pro mne synonymem slasti a neřesti. Kolumbie oplývá nepopsatelně okouzlující přírodou, vášnivou kulturou, vstřícnými a srdečnými lidmi, ale nese si i jizvy drsného údělu, rozervanosti a neuvěřitelně bolavých lidských příběhů. Pouze jihoameričtí bohové a duchové mohou mít tušení, proč se právě zde zrodil magický realismus, který jediný může vysvětlit neskonalou laskavost a krásu i nelítostnou krutost Kolumbie. Magický realismus je sice literární směr, kdy se v reálném prostředí přihodí něco neuvěřitelného, po celou dobu mé cesty po této zemi si ale nejsem vůbec jistý, jestli se mi celé tohle putování jenom nezdá.

Za ty tři měsíce v Kolumbii mám skoro pocit, jako by magický realismus prostupoval nejen řádky slavného díla Gabriela Garcíi Márqueze Sto roků samoty, ale celkem nenápadně se vléval i do uliček tamějších měst, vesniček a osad, kličkoval mezi stromy hluboko v nitru nespoutaných pralesů, linul se horkým vzduchem nad rozpálenou zemí, vanul nad vrcholky majestátních hor, nořil se do hlubin nekonečných oceánů, dotýkal se zdejších kultur, tradic a rituálů a v neposlední řadě prostupoval do lidských životů zdejších domorodců a spoluvytvářel neuvěřitelný osud celé KOLUMBIE. V žádné jiné zemi jsem nepocítil to, co právě ZDE. Možná i proto se tento temperamentní jihoamerický stát ležící mezi dvěma oceány nesmazatelně zapisuje do mé mysli i srdce.

(Výuková rovina: hlavní město Bogotá, poloha Kolumbie na mapě světa, základní informace o Jižní Americe i Kolumbii, historie dávná i současná, období občanských válek, drogová problematika…)

CONCEPCIÓN

I když je v mnoha představách Kolumbie synonymem pro násilnosti, drogy a smrtící nebezpečí, věřte, že v této zemi se v posledních letech mnohé změnilo.

Kolumbii projíždím od severu na jih a v každé z vybraných lokalit chci spolu s mým štábem strávit tolik času, který je potřebný pro důkladné a hlubší poznání vybraného regionu nebo oblasti. Mou první zastávkou se stala malebná vesnička Concepción, ve které se vracím v čase do dobrodružné doby před dvěma sty lety.

Přesně v té době se tu totiž jakoby zastavil čas. Úzkými uličkami, které lemují koloniální domky z 18. století, prochází staří i mladí kovbojové se svými koňmi a doplňují zásoby, které si později odvezou na více či méně vzdálené usedlosti. Koně, oslíci i mezci „parkují“ a trpělivě vyčkávají svých majitelů na ulicích před obchůdky, kavárnami i hospůdkami dodnes.

Čas a magičnost místa tu plyne velmi osobitou rychlostí. Před pár dny jsem si tu na vlastní kůži vyzkoušel tradiční a velmi namáhavou výrobu panely, třtinového cukru. Spolu s místními kovboji jsme také okovali koně, se kterými jsme později vyrazili nahánět dobytek do ohrad.

(Výuková rovina: kolumbijská města, vesničky a osady, farmy, kovbojská tradice, nahánění býků, tradiční způsoby života, koloniální historie Kolumbie, význam cukrové třtiny v zemích Jižní Ameriky, výroba třtinového cukru, umění, kulturní tradice a zvyky, salsa, street art, známí kolumbijští umělci, sport…)

LA CASA DEL SILENCIO

Tradiční ruční způsoby výroby mě vždy fascinují. V La Casa del Silencio procházím procesem vonícím kávou.

Kolumbie ve své duši ukrývá mnohá tajemství a na motorce mám dostatek času a prostoru, abych nad nimi přemýšlel. Ani nevím proč, ale dost často si během jízdy mezi rozeklanými andskými vrcholky pokládám otázku, jak tato země asi voní? A na odpověď nemusím ani dlouho čekat. Slastná vůně mě totiž dennodenně vede k obzoru, přesně tam, kde se úplně nečekaně, ale přesně v ten nejlepší okamžik, objeví stánek s kávou. Je to vždy vítané útočiště, kde si dopřávám rituál spojený s odpočinkem, pohodou, jemnou chutí a slastnou vůní.

Nad jedním takovým klidným šálkem, jsem se rozhodl, že se vydám na venkov do oblasti Zóna Cafetera mezi tradiční pěstitele a zemědělce. Kolumbijská káva má bohatou tradici a patří mezi nejkvalitnější a světově nejžádanější. Zastavuji na usedlosti La Casa del Silencio, kde společně s mými novými přáteli Marií a Josém procházím celým procesem pěstování a sklízení, kdy se od zrnka, přes fermentaci a pražení přede mě na stůl dostane lahodný černý nápoj. Pro mě Kolumbie jednoznačně voní kávou.

(Výuková rovina: Zóna Cafetera, kávovník a jeho pěstování, plantáž vs. pole, proces výroby kávy od sklízení plodů po lahodný šálek slastného nápoje, zemědělské plodiny, průmysl…) 

TATACOA

Když příroda rozdávala svá bohatství, ke Kolumbii byla opravdu štědrá.

Ze sedla motorky se každý den přesvědčuji, jak pestrá příroda krášlí celou Kolumbii. V pohádkovém mlžném pralese trpělivě dlouhé hodiny vyčkávám na létající drahokamy. Tak se právem přezdívá kolibříkům. Majestátní vrcholky And mi poskytují nejenom dech beroucí panoramata, nezapomenutelné západy slunce, ale také podívanou na krále zdejšího nebe kondora andského. Zastavuji ve výšce 3700 metrů. Nedá mi to a i přes silný déšť, po kotníky ve vodě v 7 °C poznávám drsnou tvář vysokohorského párama.

Klidu, tepla a především nádherného výhledu na hvězdy si užívám uprostřed pouště Tatacoa. Bez světelného smogu, navíc s výhledem na více než osmdesát souhvězdí jak severní tak jižní oblohy. Nemám ani stan ani karimatku, jen deku, co mi dala hodná stevardka v letadle. Přesto tu na dece uprostřed pouště pod hvězdnou oblohou trávím noc v jednom z nejluxusnějších hotelů na světě.

(Výuková rovina: přírodní rozmanitost Kolumbie, pohoří And, kondor andský, páramo, národní parky, duhová řeka Caño Cristales, mlžný deštný les, charakteristika a zajímavosti o kolibřících, poušť Tatacoa, turistický ruch…)

GORGONA

Kolumbie, královna rozmanitosti, je jako jediná ze zemí Jižní Ameriky skrytá mezi dvěma oceány.

A opět mám chvíli času na přemýšlení. Kam mě má cesta povede dál? Určitě neminu tajuplný ostrov Gorgona, který mě přitahuje svou historií spojenou s piráty, bukanýry i jednou z nejhorších věznic světa. A příroda? Ta je na tomto ostrově prý rajská. Gorgona mě k sobě vábí ale i podmořským světem. Velryby, žraloci, útesy plné drobného a dynamického života.

Chystám se také zdokumentovat osudy domorodého kmene Nukak Maku, který ještě před deseti lety žil odděleně od okolního světa. Lidé tohoto kmene byli ze svého území, které čítalo tři rozlohy Londýna, vyhnáni partyzány. V současné době bohužel strádají a nyní žijí v oblasti rozlohou srovnatelné s polovinou fotbalového hřiště kdesi na předměstí. Vytrženi ze svého přirozeného prostředí, vytrženi ze své osobité kultury, vytrženi ze svého já, ze svého smyslu existence.

(Výuková rovina: tajemství záhadného ostrova Gorgona, kulturní pestrost Kolumbie, příroda vs. člověk, migrace zvířat, velryby, žraloci, ekologie oceánů, domorodé kmeny a jejich tradice, hodnoty tradičních kultur a problematika jejich vytržení z přirozeného prostředí…)

TAJEMSTVÍ KOLUMBIJSKÉ DUŠE

Kolumbie ve své duši ukrývá mnohá tajemství.

Na cesty za poznáním naší živoucí planety Země se vydávám, ať už sám nebo se štábem, ať už po krajinách naší vlasti nebo na druhém konci světa, víc než 20 let. Za tu dobu jsem v zahraničí prožil téměř sedm let ze svého života. A neměnil bych. Žádná věc mi totiž nikdy nenahradí zážitky, vzpomínky, přátelství, zkušenosti, které jsem za tu dobu nabyl. A jsem za to nesmírně vděčný, protože díky poznání okolního světa, odlišných kultur a myšlenek a v neposlední řadě i rozmanitosti přírody jsem ve svém nitru ušel cestu mnohonásobně delší.

A já pevně věřím, že prostřednictvím cest, které podnikáte v rámci projektu Planeta Země 3000 společně se mnou, si mnohé poznání odnášíte domů také. Přijměte proto mé nejsrdečnější pozvání na šestnácté pokračování projektu, které jsme pojmenovali KOLUMBIE – ráj slasti a neřesti. Společně s mými kolegy se na Vás na jedné z našich projekcí těšíme.

S úctou

Adam LELEK
fotograf, cestovatel, zakladatel projektu

 

Tvůrce a realizátor projektu si vyhrazuje právo na případné změny jednotlivých tematických celků programu „Kolumbie – ráj slasti a neřesti“.

ON-LINE PŘIHLÁŠKA

Neváhejte a přihlaste vaši školu co nejdříve. Vzhledem k oblíbenosti projektu bývají projekce obvykle vyprodané již několik týdnů před samotnou akcí.

Vzhledem k volbě témat napříč rámcovým vzdělávacím programem a multipředmětovému zaměření celého projektu jsou projekce vhodné pro žáky 1. – 9. tříd základních škol. Pro studenty gymnázií a ostatních středních škol navíc vždy připravujeme rozšířenou verzi projekce, která obsáhne učebně náročnější látku pro starší diváky.

Máte nějaké další otázky? Kontaktujte nás.

491 423 839

planeta@planetazeme.cz

Po – Pá 7:00 – 15:30

Vyplňte prosím všechny povinné položky označené (*)

základní školagymnáziumstřední školaostatní
Prosím zaškrtněte jednu z možností(*):

Přihlašuji školu na program o KOLUMBII (= jednorázová návštěva projekce)Přihlašuji školu do PROJEKTU (= vhodné pro školy, které nás chtějí navštěvovat pravidelně a již se nezdržovat každoročním vyplňováním přihlášky)

Vyplněním a odesláním této přihlášky závazně přihlašujete žáky/studenty vaší školy do jednoho z programů, nebo do projektu PZ3000. Děkujeme za vaši přízeň a těšíme se na setkání s vámi na jedné z našich projekcí!